Układ rozrodczy żeński prezentacja
Utworzone są one z trzech tworów walcowatych- 2 to ciała jamiste, w czasie pobudzenia .Test , podrozdział podręcznika Puls Życia dla Klasa II.. Jest zbudowany z macicy, jajników, jajowodów oraz pochwy oraz sromu, który należy do narządów zewnętrznych.. wg Aleksandraizdebska.. ŻEŃSKI UKŁAD ROZRODCZY Zewnętrzne narządy płciowe Żeński układ płciowy Narządy: Funkcje Budowa komórki jajowej Do wewnętrznych należą: jajowody jajniki macica pochwa Do zewnętrznych narządów płciowych żeńskich, noszących nazwę sromu zalicza się: wzgórek łonowy dawniej wzgórekŻeński układ rozrodczy zbudowany jest z jajników, jajowodów, macicy i pochwy oraz zewnętrznych narzą-dów płciowych: warg sromowych mniejszych i większych, łechtaczki i błony dziewiczej.. Produkują one żeńskie komórki rozrodcze -Żeński układ rozrodczy ma za zadanie wytworzyć komórki jajowe, stworzyć warunki do rozwoju zarodka i płodu, wydać dziecko na świat.. Otwórz prezentację, będzie niezbędna w czasie czytania!. Płodność mężczyzny: (zobacz slajd 1 i 2 prezentacji)Żeński układ rozrodczy jest skomplikowanym systemem narządów, z których każdy pełni wyspecjalizowane role.. Podobnie funkcjonuje organizm kobiety, w którym zachodzą cykliczne zmiany związane z .Plik pdf na koncie użytkownika darao.en • folder Prezentacje • Data dodania: 30 sty 2013Układ płciowy żeński - budowa i funkcje narządów rodnych u kobiet Kobiece narządy płciowe nazywa się również narządami rodnymi, ponieważ umożliwiają rodzenie dzieci..

Układ rozrodczy żeński.

Zobacz, jak wygląda budowa waginy, macicy, jajników, jajowodów a także elementów tzw. sromu.. Jajnik jest narządem parzystym występującym u kobiet.. Określa funkcje żeńskich narządów rozrodczych.Dzisiaj nowy temat : Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego.. Dla zainteresowanych wprowadzamy m.in. pojęcie spermiogenezy.Żeński układ rozrodczy wytwarza komórki jajowe, służy do przyjęcia nasienia, umożliwia rozwój płodu i jego poród, produkuje hormony płciowe - estrogeny i progesteron oraz hormony wydzielane przez łożysko w czasie ciąży.. Inną, często stosowaną nazwą jest termin: genitalia.1 Układ rozrodczy żeński (cz. 1) MACICA Trzon Dno JAJOWÓD JAJNIK Strzępki jajowodu Szyjka POCHWA Jajnik - nabłonek powierzchniowy: jednowarstwowy sześcienny (pochodna międzybłonka) - osłonka biaława (tk.. Narządy płciowe męskie: Odpowiedzialne są one za produkcję plemników, a także hormonów płciowych oraz za zapłodnienie.. Jest on położony wewnątrz jamy otrzewnej na tylnej powierzchni .Żeński układ rozrodczy.. Układ rozrodczy żeński i męski Sortowanie grup.. Do wewnętrznych należą:Układ rozrodczy Ŝeński Wytwarza haploidalne komórki płciowe (k. jajowe) Przyjmuje haploidalne komórki płciowe męskie przed zapłodnieniem Tworzy odpowiednie środowisko do zapłodnienia Stwarza odpowiednie warunki fizyczne i hormonalne do implantacji zarodka OdŜywia zarodek i płód w okresie ciąŜy UmoŜliwia poród dojrzałego płoduBudowa komórki rozrodczej męskiej i żeńskiej 8 Jak jest zbudowany układ rozrodczy żeński Układ zewnętrzny-wejście do pochwy Układ wewnętrzny- pochwa łączy się z macicą, która ma kształt gruszki i jest zbudowana z mocnych mięśni , co pozwala na jej powiększanie się w czasie ciąży.Żeński układ płciowy tworzą narządy wewnętrzne tj. jajniki, jajowody, macica i pochwa, oraz narządy zewnętrzne: wzgórek łonowy, wargi sromowe, opuszka przedsionka pochwy i łechtaczka..

Układ rozrodczy żeński i męski Sortowanie grup.

wg Sadmarta.Żeński układ płciowy służy do wytwarzania komórek płciowych żeńskich, a w przypadku zapłodnienia stwarza dogodne warunki do rozwoju i wzrastania płodu.Z uwagi na rozmieszczenie narządy płciowe żeńskie dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne.. Rolą kobiecego układu rozrodczego jest produkowanie i uwalnianie dojrzałych komórek jajowych, które są zdolne do zapłodnienia.Układ rozrodczy żeński: Rys.1.. wg Sadmarta.Plik układ rozrodczy żeński prezentacja.pdf na koncie użytkownika brokenknave • Data dodania: 14 lis 2018Na żeński układ rozrodczy składa się kilka narządów położonych głównie wewnątrz ciała.. Chciałabym abyście się zapoznali z materiałami przygotowanymi w prezentacji i wykonali polecenia.. Poprowadzi ją nauczycielka Julia Idziak.Lekcja 2.. Męski układ rozrodczy odpowiada za wytworzenie plemników oraz wprowadzenie ich do żeńskich dróg rodnych.. Lekcja live z biologii o 12:45 transmitowana na żywo dla uczniów klasy 7 szkoły podstawowej.. Do rozmnażania potrzeba osobników obu płci.. Do wewnętrznych należą: pochwa .Męski układ rozrodczy to narządy, które są odpowiedzialne za wytwarzanie plemników i nasienia oraz przenoszenia ich poza organizm.. wg Aleksandraizdebska.. Przedstawiamy budowę układu rozrodczego żeńskiego (m.in. jajników, jajowodów i macicy).. Wiele zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie wykazuje cykliczność - następowanie po sobie pór roku, rozród zwierząt, kwitnienie kwiatów..

Funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego.

łączna zbita) - kora: zrąb, pęcherzyki jajnikowe i ich struktury pochodne - rdzeń i wnęka: zrąb, duże naczynia krwionośne Zrąb jajnika: tkanka łączna wiotka liczne .Żeński układ rozrodczy wytwarza komórki jajowe, służy do przyjęcia nasienia, umożliwia rozwój płodu i jego poród, produkuje hormony płciowe - estrogeny i progesteron oraz hormony wydzielane przez łożysko w czasie ciąży.. Anatomia kobiety wyróżnia zewnętrzne i wewnętrzne organy płciowe.. Porównujemy: oogenezę i spermatogenezę.. Wstęp (do przeczytania) Wiedza dotycząca płodności kobiety i mężczyzny powinna być dobrze znana każdemu człowiekowi.. Funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego.. Wyjaśniamy przebieg procesu powstawania komórek jajowych - oogenezę.. To jedyny system w ludzkim organizmie, który różni kobietę i mężczyznę.. Polecam dodatkowo skorzystanie z platformy edukacyjnej :Temat: Żeński układ rozrodczy.. Zapiszcie temat do zeszytu.. Zadania żeńskiego układu rozrodczego.Temat: Mężczyzna i kobieta - układ rozrodczy.. Swoją pełną sprawność męski układ rozrodczy osiąga w okresie .Pobierz tę darmową Ikony dotyczącą Żeński Układ Rozrodczy Reprezentacja i odkryj ponad 10 Miliony profesjonalnych zasobów graficznych na Freepik W procesie zapłodnienia uczestniczą komórki rozrodcze: komórka jajowa i plemnik.Temat: Żeński układ rozrodczy..

Omawia budowę i funkcje żeńskiego układu rozrodczego.

Prącie za jego pomocą dochodzi do umieszczenia nasienia w drogach rodnych kobiety.. WF online w domu - ćwiczenia Ruletka.. Utworzony jest z narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych.. Do wewnętrznych należą: pochwa, macica, jajowody, jajniki.Układ rozrodczy - Układ rozrodczy klasa 4 - Układ rozrodczy - Powtórka - układ rozrodczy - układ rozrodczy - Układ rozrodczy - Układ rozrodczy .. Ma kształt spłaszczonej elipsoidy wielkości ok. 3x2x1 cm.. (zapisujemy w zeszycie) I. WF online w domu - ćwiczenia Ruletka.. Jednak tylko kobieta może wydać na świat potomstwo, a jej układ rozrodczy jest do tej roli dobrze przystosowany.. W odróżnieniu od innych narządów nie osiągają one pełnej sprawności i dojrzałości aż do okresu pokwitania.Jajowód droga plemnlków 9 jajrü droga komórki jajowej bañka jajowodu cieŠñ róg macicy trzon macicy szyBa macicy pochwaUkład rozrodczy - Układ rozrodczy klasa 4 - układ rozrodczy - Układ rozrodczy - Powtórka - układ rozrodczy - Układ rozrodczy - układ rozrodczy .. 04.06.2020 Uczeń: 4.. Sprawdź, jaką rolę odgrywają poszczególne narządy .Poprzednia strona Żeński i męski układ rozrodczy..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt