Rozprawka antygona i kreon jako bohaterowie tragiczni
Kreon zdecydował się opowiedzieć po stronie prawa ludzkiego, a tym samym sprzeciwił się bogom .. Antygona i Kreon to postacie tragiczne - ich tragizm polega na tym, że mimo iż we własnym mniemaniu postępowały słusznie i szlachetnie, poniosły dotkliwą klęskę.. Zdaniem Kreona Polinejkes był zdrajcą, musi więc zostać ukarany.Czy Kreon to bohater tragiczny?. Bohaterka w swym życiu nie doznała ani odrobiny szczęścia.. Mimo, iż od pierwszego wrażenia może się wydawać, że poszkodowaną jest tytułowa bohaterka, to w sporze pomiędzy tą dwójką nie ma wygranych.Mimo, ze Kreon w pewnym momencie się opamiętał się i za namową Tejrezjasza zmienia zdanie, jest już za późno.. Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.. "Antygona" jest klasyczną tragedią antyczną, w której następuje konflikt tragiczny.. Utwór powstał w 440 r. p.n.e., ale mimo, że od tego czasu upłynęło już 2400 lat, nadal przemawia do współczesnych czytelników.. Wydając rozkaz królewski zabraniający pochowania Polinejkesa miał na celu dobro społeczne, gdyż uznawał czyn Polinejkesa, który zaatakował .Dla Kreona nadrzędnymi wartościami są rozum, ład i społeczeństwo i państwo.. Przedmiotem tragedii jest sprawa pochowania zdrajcy - brata Antygony, czego zabrania Kreon.. Kreon, podobnie jak Antygona, jest bohaterem tragicznym.. Wiedziała, że Kreon mógł skazać ją na śmierć, jednak nie obawiała się, ponieważ bezgranicznie ufała bogom.Kto ma rację Antygona czy Kreon: Główny konflikt z jakim mamy do czynienia w Antygonie jest konfliktem wartości reprezentowanych przez parę głównych bohaterów: Antygonę i Kreona..

Teza: Antygona i Kreon to bohaterowie tragiczni.

Śmierć Antygony pociąga za sobą śmierć Hajmona, ta z kolei powoduje śmierć Eurydyki.. Okazuje się, że tragicznych skutków jego stanowczości nie da się już odwrócić.. Spór dotyczy głównie pary bohaterów: Kreona - króla Teb - i Antygony .. To Antygona zwyciężyła ten tragiczny konflikt wartości i to ona ma rację.Pojęcie „tragizmu" i „bohatera tragicznego" wywodzi się ze starożytności.. Wybrała prawo boskie, skazując się na śmierć.. Pierwszym argumentem potwierdzającym tezę jest to, że nad losem Labdakidów ciążyło Fatum.. Młoda, odważna, zbuntowana wobec zakazu Kreona.. że Antygona to postać tragiczna.. Najlepsze rozwiązanie.. To przez jego tak zawzięte prawa .W następstwie tych wszystkich zdarzeń Antygona wiesza się na chyście, chcąc uniknać cierpienia.. veerka; 10.05.2010 Antygona była córką Edypa, króla Teb oraz jego matki i żony, Jokasty.. Zadanie jest zamknięte.. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.Przydatność 65% Antygona i Kreon to postacie tragiczne - rozprawka.. Patrząc na te rozmyślania widać, że Antygona i Kreon są postaciami tragicznymi.W konflikcie tragicznym w "Antygonie" uczestniczy tytułowa bohaterka i Kreon.. W utworze tym, jak i w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje; Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata i Kreona, który zakazał pochówku Polinejkesa kierując się racjami dobra .Antygona wykazała się jednak dużą odwagą moralną i sprzeciwiła się Kreonowi, swój wybór opierając na sumieniu..

Ponieważ oboje bohaterowie, trzymając się wyłącznie swoich racji, ponieśli klęskę.

O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie.Przedstawia on konflikt tragiczny, w którym protagonistami są Antygona, córka Edypa i król Teb, Kreon.. Wszystko to prowadzi do klęski Kreona - stracił najbliższych, został sam i musi żyć ze świadomością, że doprowadził do śmierci tych, których kochał.Antygona umiera ale to Kreon ponosi porażke - rozprawka 2009-03-24 14:50:42; .. proszę o pomoc.. Uważam, że "Antygonę" można nazwać książką w 100% ponadczasową.. Tragicznych wyborów dokonują też liczni bohaterowie dramatów Szekspira: Romeo i Julia, Hamlet, Ofelia, Makbet, Otello.Zbrodnia zostaje popełniona w Antygonie pod wpływem fatum, przeznaczenia.. Postać ta jest niewątpliwie tragiczna, ponieważ jej losy zgadzają się ze słownikowym wytłumaczeniem słowa „bohater tragiczny".Jest to wówczas jednostka tragiczna - w „Antygonie" tragicznymi postaciami są Kreon i tytułowa Antygona..

On ...Antygona czy Kreon , która z postaci jest bardziej tragiczna- rozprawka Zgłoś nadużycie.

Dla Antygony natomiast, kierującej się wiarą i miłością, nadrzędne są przykazania duchowe.. Nie ma żadnego wpływu na swój los, a każda jego decyzja jest skazana na niepowodzenie.Konflikt tragiczny w „Antygonie" ma inny charakter niż w drugim dziele Sofoklesa - „Królu Edypie".. Tragizm Antygony polega na tym, że jest ona rozdarta między dwiema równorzędnymi racjami - powinnościami siostry względem zmarłego brata, a prawem państwowym.Antygona jest pełna ważnych elementów literackich do zbadania przez uczniów.. Z kazirodczego związku narodziła się również Ismena oraz dwaj .pomiędzy prawem ludzkim, które prezentował, jako władca Teb, a prawem boskim .. W dramacie stronami, które zacięcie bronią swych racji, będąc przekonanymi o słuszności tego w co wierzą, są tytułowa bohaterka i król Teb, a jej wuj Kreon.. Jednym z tych elementów jest tragiczny bohater, bohater, który wydaje się być nieszczęśliwy i przeznaczony na zagładę.W tej sztuce Antigone jest jednym tragicznym bohaterem, gdy ślepo dąży do sprawiedliwości.. Kreon jest inny, ponieważ jego walka z Antygonem prowadzi go i wielu innych do ich ruiny i .W ostatniej scenie (Eksodosie) widzimy go jako złamanego nieszczęściami przywódcę państwa, gnębionego poczuciem winy i wyrzutami sumienia: „Przedwczesne losy porwały mi syna, Mój obłęd zmiażdżył to życie.".

Klasycznym przykładem postaci tragicznych są bohaterowie dzieł Sofoklesa - Antygona, Edyp, Kreon.

0 0. anusia1003 18.11.2010 (21:42) uważam, że bardziej tragiczną postacią jest Kreon.. Zbrodnia jest tu przedstawiona w dość nietypowy sposób, bowiem tytułowy Edyp to bohater tragiczny, który doznaje samych cierpień.. „Czyż ja nie na dnie już nieszczęścia głębi?". Kreon, po bratobójczej walce o władzę, wydał zakaz grzebania zwłok zdrajcy, który ośmielił się zbrojnie napaść miasto, a tym samym wystąpić .Antygona i Kreon to równorzędni bohaterowie, tak samo tragiczni, bo oboje ponoszą klęskę.. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.. Odmówił pochowania Polinejkesa, nie chciał aby zdrajca był traktowany w ten sam sposób, w jaki potraktowano obrońcę ojczyzny.. Oboje mają na swoim koncie popełnienie winy i tragiczne zbłądzenie.Antygona i Kreon jako bohaterowie tragiczni - rozprawka 21 września 2020 0 Przez admin .. Jako kochająca siostra, wierna prawu boskiemu, czuje się zobowiązana do pochowania i uczczenia zwłok brata Polinejkesa.Muszę napisać rozprawkę na temat : Antygona i Kreon jako.. - rozwiązanie zadania .. Antygona i Kreon jako bohaterowie tragiczni .. Człowiek nie może jej uniknąć.. Śmierć poniosły wszystkie najbliższe Kreonowi osoby, jego syn Hajmon i żona Eurydyka, a także Antygona.Konflikt tragiczny zachodzi w niej między prawami ludzkimi (ustanowione przez króla Kreona) a prawami boskimi (w zgodzie z nimi chce żyć tytułowa bohaterka, Antygona).Antygona i Kreon jako bohaterowie tragiczni charakterystyka .. Żadnemu nie można jednoznacznie przyznać racji - oboje są niezwykle uparci, nieskorzy do ustępstw i całkowicie przekonani o swojej racji.Jako przykładem posłuże się stwierdzeniem, że Antygona zdecydowała się pochować Polinika, ponieważ bardziej ceniła prawa boskie niż ludzkie.. Antygona musi dokonać wyboru między dwoma racjami, z których obie są ważne i sprzeczne ze sobą.. Z jednej strony są to postacie tragiczne, a z drugiej krótko mówiąc nie rozważne.. Najpierw Edyp zabił swojego ojca .Antygona - córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona.. Tak, gdyż Kreon musiał wybierać pomiędzy działaniem, które nakazywało mu sumienie i uczucia rodzinne, a decyzją konieczną do utrzymania autorytetu władzy.. Każde z nich ma swoje jak najbardziej uzasadnione racje..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt